Jednym z podstawowych warunków na wypromowanie własnej strony internetowej jest przeprowadzenie odpowiednich działań seo. W dzisiejszych czasach trudno osiągnąć sukces bez podstawowych czynności, do których niewątpliwie należy zaliczyć optymalizowanie i pozycjonowanie stron internetowych. Działania tego typu nie należą do łatwych, dlatego warto zlecić je profesjonalistom. Ilość funkcjonujących na rynku agencji seo jest tak duża. iż mogłoby się wydawać, że wybór tej najbardziej odpowiedniej nie będzie trudnym zadaniem. A tymczasem nie zawsze tak jest. Dobra agencja seo charakteryzuje się pewnymi standardami pracy, które świadczą o jej profesjonalizmie, doświadczeniu i zaangażowaniu. Jak powinna wyglądać wzorcowa współpraca z firmą zajmującą się pozycjonowaniem? Oto kilka podstawowych zasad.

Dobieranie odpowiednich fraz
Dobra agencja seo dobiera frazy kluczowe w taki sposób, aby pomóc w realizacji założonych celów biznesowych. W praktyce oznacza to, iż profesjonalna firma nie podejmuje samodzielnej decyzji o wyborze fraz, ale zawsze konsultuje je ze zleceniodawcą – na podstawie rozmowy, danych i raportów.

Wykonanie audytu strony internetowej
Jednym z najbardziej profesjonalnych zachowań agencji seo jest wykonanie audytu strony internetowej, który wskazuje na mocne i słabe strony pozycjonowanej witryny. Profesjonalna i rzetelna firma udziela klientowi informacji, co było brane pod uwagę podczas przeprowadzania audytu i na jego podstawie dobiera odpowiednie działania w zakresie pozycjonowania.

Przedstawianie raportów
Jednym z podstawowych działań określających profesjonalizm i rzetelność firmy jest przedstawianie klientowi regularnych raportów dotyczących podejmowanych działań seo. Idealny raport powinien być regularny (na przykład comiesięczny) i zawierający niezbędne informacje na temat wykonywanych prac oraz sugestie dotyczące przyszłych działań.

Długość i warunki umowy
Profesjonalne i rzetelne agencje seo rzadko kiedy zobowiązują swoich klientów do podpisywania długotrwałych umów. Doskonale wiedzą o tym, iż w przypadku dobrego wykonywania swoich obowiązków, to sam klient zadecyduje o nawiązaniu dłuższej współpracy. Dobra agencja seo stosuje jasne i przejrzyste zapisy w umowie, które w sposób sprawiedliwy zabezpieczają obie strony kontraktu.

Możliwość zmiany fraz w trakcie trwania umowy
Większość agencji seo podpisuje umowy na zastosowanie w pozycjonowaniu konkretnych fraz. Jednak w niektórych przypadkach istnieje konieczność ich zmiany już w trakcie obowiązywania kontraktu – na przykład wtedy, gdy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Przyjazna i profesjonalna współpraca z agencją seo powinna opierać się na możliwości zmiany wybranych wcześniej fraz – bez groźby wypowiedzenia umowy i nałożenia na klienta określonych kar finansowych.

Pozostałe czynniki, które w znaczący sposób wpływają na jakość współpracy z agencją seo to podejście do wykonywanych działań, umożliwienie stałego kontaktu, cena i model rozliczeniowy. Równie istotne jest możliwość przedstawienia referencji, które mogą być istotne przy ostatecznym podejmowaniu decyzji.